Ankara Yıldırımdan Korunma Paratoner Tesisatı Kurulumu ve Montajı

ANKARA paratoner tesisat kurulumu | ANKARA paratoner montajı | ANKARA aktif paratoner kurulumu | ANKARA yıldırımdan korunma tesisatı kurulumu | ANKARA paratoner başlığı montajı ANKARA aktif paratoner tesisat kurulumu | ANKARA Paratoner tesisat montajı |

Ankara ve çevresinde paratoner tesisatı kurulumu hizmeti vermekteyiz. Kurulumu yapılan yıldırımdan korunma sistemleri ; aktif paratoner tesisatı , yakalama uçlu (franklin) , faraday kafesli yıldırımdan korunma tesisatıdır. Çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi ve teklif isteği için iletişime geçebilirsiniz.

Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 >>ONLİNE TEKLİF İÇİN TIKLAYINIZ<<

Dış Yıldırımlık Nedir

Fiziksel hasarlara karşı yapıların korunması için temel ve en etkili tedbirin, yıldırımdan korunma sistemi
olduğu kabul edilmektedir. Yıldırımdan korunma sistemi, dış yıldırımlık ve iç yıldırımlık sisteminden oluşmaktadır. Bu yazımızda dış yıldırımlık sistemlerini inceleyeceğiz.

Yıldırımdan Nasıl Korunmalıyız

ANKARA aktif paratoner tesisat kurulumu | ANKARA Paratoner tesisat montajı |

Yıldırım oluşmasında meteorolojik şartların yanı sıra yer yüzeyinin durumu da çok önemlidir. Örneğin yüksek binalar, ağaçlar ve metalik eşyalar yıldırım oluşumu için uygun koşullar hazırlar.Yüksek bina ve yapılarda (minare gibi) paratoner (yıldırımsavar) kullanın. Yıldırım riski olan havalarda ağaç, bayrak ve telefon direkleri gibi yüksek objelerden uzak durun. Herşeyden önce metalik eşyalardan uzak durun ancak otomobillerin lastikleri yalıtkan olduğu için otomobil içleri güvenli yerlerdir. Birincisi açık arazide iseniz yere çömelerek oturun, kesinlikle yere yatmayın.İkinci olarak Su üzerinde iseniz derhal karaya çıkmaya çalışın. Şemsiye gibi sivri metal içeren eşyaları kullanmayın. Elektrikli eşyaları fişlerinden çekin mümkün olduğunca kullanmayın.

Dış Yıldırımlığın Amacı

 1. Yapıya yıldırım düşmesini yakalamak (bir hava sonlandırma sistemi ile)
 2. Yıldırım akımını güvenli bir şekilde toprağa iletmek (bir iniş iletken sistemi kullanılarak)
 3. Yıldırım akımını toprak içinde dağıtmaktır (bir toprak sonlandırma sistemi kullanılarak)

Aktif Paratoner Tesisatı Kurulumu

ANKARA paratoner tesisat kurulumu | ANKARA paratoner montajı | ANKARA aktif paratoner kurulumu

Aktif paratonerler diğer paratoner sistemlerine göre farklılık arz eder. Bir koruma yarıçapına sahip olduğu varsayılır. Bunu içerisinde bulunan bobin sayesinde yapmaktadır.Görüntü itibari ile düz bir çubuğu değil yumru şeklini andırır. Aktif paratoner tesisatı kurulumları standartlar ve hesaplamalar sonucunda konumlandırılmalı ve malzeme seçimi yapılmalıdır. Aktif paratoner konum olarak koruduğu alan içerisinde en yüksek konumda olmalıdır. Aktif Paratonerler: Türkiye’de en çok kullanılan yıldırımdan korunma metodudur. Aktif paratoner metodu, yıldırımı yakalar, tesisat bileşenleri üzerinden geçirerek toprakta yıldırımı sönümlendirmeyi hedefler.

Faraday Kafesi Tesisatı Kurulumu

ANKARA yıldırımdan korunma tesisatı kurulumu | ANKARA paratoner başlığı montajı

Faraday Kafesi : Kafes biçimde yakalama uçları, çatı iletkenleri, iniş iletkenleri, topraklama bileşenleri ile oluşturulan korunma sistemidir.Bu yöntem genel olarak topraklama yapılırken binaların en yüksek yerlerinden en alçak yerlerine kadar metalik şeritlerle sarılması bu şeritleri kendi içlerinde birbirine temas ettirip yük dağılımını eşit olarak dağıtmasına olanak sağlanmasıdır.Bu metalik şeritlerin en önemli özelliği elektromanyetik dalgalara karşı geçirmezlik oranının büyük olmasıdır.Yıldırımdan korunma tesisatları içerisinde oldukça pahalı olan bu sistem koruma güvenliğini hat safhada sağlar.

Yıldırımdan koruma tesisi yapılması gereken yapılar ve tesisler.

 1. 100’den fazla ziyaretçinin olacağı açık veya kapalı toplantı yerleri ve bunların yanlarındaki odalar ve kapalı alanlar, sinema ve film gösteri yerleri.
 2. 200’den fazla insanın ikamet edeceği yerler, okullar, müzeler, teknik araştırma binaları, teknik tesisler ve bunlara ait kaçış yolları.
 3. 2000 m2 ’den büyük pazar yerleri.
 4. Birbirine doğrudan veya ara geçişlerle bağlı 2000m2 ’den küçük olmayan birçok satış bölümlerinden oluşan alış veriş merkezleri.
 5. 2000 m2’den büyük fuar alanları ve teşhir salonları.
 6. 400 kişiden fazla restoranlar ve 60 yatak kapasiteden fazla oteller.
 7. Yüksek yapılar.
 8. Hastahaneler ve poliklinikler ve benzer maksatla kullanılan diğer binalar.
 9. Orta ve geniş ölçekli garajlar.
 10. Patlayıcı maddelerin üretildiği fabrika ve tesisler.
 11. Yangın tehlikesi yüksek kimyasal üretim yapan ve benzeri fabrikalar.
 12. Petrol pompa istasyonları, vana istasyonları ve depolama, dolum ve yükleme tesisleri.
 13. Demir yolu garları ve istasyonlar ile okullar , barakalar

Paratoner Kurulumu Yapan Firmalar

Ankara da Paratoner Kurulumu Yapan Firmalar içerisinde Elektrik Mühendislik firmalarından hizmet almalısınız. Gerekli ölçüm ve raporlamalar için ekstra hizmet bedelleri ödememek için SMM Mühendislik Büroları ile iletişime geçmelisiniz. Arslan Proje olarak Ankara ve çevresinde Paratoner Tesisatı Kurulumu hizmeti vermekteyiz.

Paratoner Fiyatları

Paratoner fiyatları seçilecek paratoner için malzeme kalitesine göre değişmektedir. Özellikle koruma yapılacak alan ile alakalı analizler çok önemlidir. Ücretsiz keşif ve teknik detsek için iletişime geçiniz.

Paratoner Maliyeti Nedir

Paratoner maliyeti kullanılacak olan malzeme miktarı ve çeşidine göre değişmektedir. Fiyatı etkileyen unsurlar sırası ile şu şekildedir;

 1. Aktif paratoner başlığın markası kalitesi
 2. Paratoner direği kullanılıp kullanılmayacağı
 3. İniş iletkenlerinin aliminyum/bakır seçimi
 4. Çubukların bakır sıvama / bakır / çelik seçilmesi
 5. İletken metrajı (paratoner kurulacak yapı yüksekliği)
 6. Topraklama direnci, izin verilen sınırlar içerisinde kalması için kullanılacak çubuk sayısı

Binalar ve Endüstriyel Tesislerde yıldırımdan korunma amaçlı Paratoner kurulumu yapıyoruz.

Paratoner sistemini nasıl kuruyoruz?

Ankara da paratoner kurulumu montajı için iletişime geçtiğinizde öncelikli olarak paratoner kurulumu yapılacak alanda keşif çalışması ile montajının ne şekilde yapılacağını karar veriyoruz.

Çatı üzerinde müsait bir noktaya paratoner direği ( 6 metre yada 4 metre ) montajı yapılarak ucuna aktif paratoner başlık monte ediyoruz. Paratoner başlıktan 2 adet 50 mm2 kesitinde som bakır iletkenleri zemine kadar duvara sabitlemek suretiyle indiriyoruz. Paratoner tesisatı İndirme iletkenlerini zeminde 2,5-3 metre yükseklikte test klemensine kadar getiriyoruz. Test klemensinden de indirme iletkenlerini koruma borusu içerisinde pvc hortum içerisinden geçirmek suretiyle zeminde toprak alana çakmış olduğumuz 3 adet topraklama çubuğu ( saf bakır, bakır kaplı metal, galvanizli çubuk şeklinde olabilir ) ile irtibatlandırıyoruz.

Paratoner sisteminin güvenli şekilde görevini yerine getirebilmesi için iletken sürekliliğinin ( montajda bağlantı noktalarının kusursuz olması ) ve topraklama geçiş direncinin değeri çok önemlidir. Bağlantısı zayıf, ve topraklaması yetersiz yapılmış bir paratoner sistemi görevini yerine getirmeyeceği unutulmamalıdır.

Ayrıca Paratoner koruma alanı hesabı yapıp,  projelendirip, paratoner tesisatı kontrol raporları’da hazırlamaktayız.

Düzenlemiş olduğumuz Yıldırımdan Korunma Paratoner Tesisatı Muayene ve Ölçüm Raporlarını, TSE, Çalışma Bakanlığı, İtfaiye gibi kurumlar denetlemektedir.

İhtiyacınız olabilecek diğer hizmetlerimiz.

Detaylı bilgi ve fiyat teklifi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Melih ARSLAN : 0505 926 52 90