Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu, Trafo İşletme ve Örnek Periyodik Kontrol Formu

Yüksek Gerilim Tesislerinde Trafo İşletme Sorumluluğu Hizmeti

Yüksek Gerilim Tesislerinde Trafo İşletme Sorumluluğu hizmeti, Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 60. Madde de geçen “Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır.” İbaresi gereğince hizmet verilmektedir.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Hizmetine Elektrik Mühendisleri Odası EMO Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu hizmet sözleşmesini imzalayıp, EMO onayı alınıp, Tescil belgesi çıkartıldıktan sonra başlanılmaktadır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu yetki belgesine sahip Elektrik Mühendisinin görevleri arasında, aylık periyodik kontrol yapma, periyodik kontrol formu oluşturma, trafo ve og sistemlerin güvenli işletilmesini sağlama, iş güvenliği açısından gerekli önlemlerin alınması, trafo bakım faaliyetlerinin yürütülmesi ve dağıtım şirketi, organize sanayi bölgesi müdürlüklerine karşı işletmeyi temsil etme görevleri vardır.

Yüksek Gerilim Tesisi Trafo İşletme Sorumluluğu hizmetimiz kapsamında aşağıdaki örnek trafo işletme ve kontrol formunu düzenlemekteyiz. Aylık düzenlediğimiz bu kontrol formuna ilave olarak 3 aylık, 6 aylık, yıllık bakım faaliyetleri de vermekteyiz.

Aylık kontrollerde enerji kesmeden gözle kontroller yapıp, örnek trafo kontrol formunu düzenlemekteyiz. 3 aylık, 6 aylık ve yıllık bakımlarda ise enerji kesmek suretiyle temizlik, bakım ve yakından kontroller çalışmaları yapmaktayız. Trafo izolasyon testi, sargı direnci testi, trafo çevirme oranı TTR testi yapmaktayız. Yağlı tip trafolarda yılda bir kez yağ numunesi alarak, delinme testi için laboratuvara göndermekteyiz. Kesicili Hücrelerde Kesici açma ve kapama süresi testi ile bobin akımı testi yapabilmekteyiz.

Ankara ili sınırları içerisinde Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu hizmetini profesyonel bir yaklaşım içerisinde vermekteyiz. Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu hizmetimiz ve Trafo bakımları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Melih ARSLAN – Elektrik Mühendisi

melih@arslanproje.net // 0505 926 52 90