Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
 >>ONLİNE TEKLİF İÇİN TIKLAYINIZ<<

Reaktif Tüketim Cezası İptali ve Para İadesi Alımı

31/12/2015 tarihli ve 29579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan , Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: 5999-3 sayılı Kurul Kararı ile “DAĞITIM LİSANSI SAHİBİ TÜZEL KİŞİLER VE GÖREVLİ TEDARİK ŞİRKETLERİNİN TARİFE UYGULAMALARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR” yönetmeliğine göre, İşyerinizde yer alan Kompanzasyon sisteminizin sağlıklı çalışmaması, arızalanması sonucu dönem elektrik faturanızda reaktif tüketim cezası olması durumunda yılda 1 kereye mahsus cezanın iptal edilmesi ve para iadesinin alınması mümkündür.

Kompanzasyon sistemindeki arızanın giderilmesi ve gerekli revizyonların yapılması sonucunda bir dilekçe ile elektrik dağıtım şirketine başvuru yapılır. başvurunun olumlu sonuçlanması için uzun zamandır ceza yenilmemesi ve sistemdeki hatanın giderilmesi gerekmektedir.

Arslan Proje Mühendislik olarak gerekli revizyonların yapılması ve akabinde dilekçenin hazırlanması hususunda siz müşterilerimize yardımcı oluyoruz.

Düzenli olarak Kompanzasyon sistemi bakımlarının yapılmasını önermekteyiz.

Kompanzasyon Takibi ve Bakımlarının yapılmasının Önemi ?

Kompanzasyon sisteminin iyi çalıştığı yerde enerji tasarrufları söz konusudur. Ayrıca şebekeden fazla reaktif güç çekilmeyeceğinden dolayı enerji dağıtım firmalarının faturalarında cezai işlem olmayacaktır. Bu nedenle belli aralıklarla bakımlarının yapılması, büyük güç tüketimi olan tesislerde kompanzasyon takibi ile arızalara hızlı müdahale edilmesi ve kontrol altında tutulması çok önemlidir. Aksi takdirde reaktif tüketimlerin artmasıyla cezalı faturaların ödenmesi ve enerjinin verimli kullanılmaması gibi istenmeyen durumlar oluşabilir.

Faturamızda reaktif tüketim bedeli / cezası var mı? Nasıl anlayabiliriz ?

Elektrik Faturalarında fatura edilen aktif tüketimin yanında endüktif ve reaktif tüketimlerinde endeks bilgileri ve tüketim miktarları yazmaktadır. endüktif tüketimin aktif tüketime oranı %20, kapasitif tüketimin aktif tüketime oranı ise %15 ten yüksek ise faturanızda reaktif tüketim cezası yansıtılır. Faturanızda ceza olup olmadığını fatura detayı bölümünde aşağıdaki görseldeki gibi kontrol edebilirsiniz.

Elektrik Faturası Reaktif Tüketim Cezası
Elektrik Faturası Reaktif Tüketim Cezası

Reaktif Kullanım sınırları nedir?

Endüktif tüketimin aktif tüketime oranı için sınır %20 , Kapasitif tüketimin aktif tüketime oranı için sınır %15’dir.

Arslan Proje Mühendislik olarak ne yapıyoruz ?

Arslan Proje Mühendislik firması olarak , işletmenin ihtiyacına göre aylık yada belli periyotlarla kompanzasyon panosunda kontrol ve bakım çalışmaları yapmaktayız. devreye alıp çıkarmakta kullanılan kontaktörlerin çalışıp çalışmadığı, kondansatörlerin kapasitelerinin yeterli olup olmadığı, kablo bağlantıları, reaktif güç kontrol rölelerinin ayarlarının kontrolleri ile kompanzasyon sisteminin aktif olması konusunda çalışmalar yapmaktayız.

Uzaktan haberleşmeli modülleri reaktif güç kontrol rölelerine ekleyerek uzaktan izleme ve reaktif tüketim takibi gibi hizmetleride vermekteyiz. bu hizmet ile reaktif tüketimleri sürekli kontrol altında tutup, herhangi bir şalt ürünü arızalandığında haberdar olup, müdahale etme şansı bulmaktayız. Bu şekilde reaktif tüketimleri kontrol altında tutarak faturalarda reaktif tüketim ceza sınırlarını aşmayıp, herhangi bir ceza ödemekten kaçınmayı hedefliyoruz.

Boş yere ceza ödemeyin, son bir kaç faturanızı bizimle paylaşın, size en uygun kompanzasyon sistemini tasarlayalım veya sisteminizde gerekli olan revizyonları tamamlayalım.

Detaylı Bilgi İçin;

Melih ARSLAN : 0505 926 52 90

Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 >>ONLİNE TEKLİF İÇİN TIKLAYINIZ<<