Yıldırımdan Korunma Paratoner Tesisatı Kurulumu

Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 >>ONLİNE TEKLİF İÇİN TIKLAYINIZ<<

Binalar ve Endüstriyel Tesislerde yıldırımdan korunma amaçlı Paratoner kurulumu yapıyoruz.

Paratoner sistemini nasıl kuruyoruz?

Öncelikli olarak bir keşif çalışması ile montajının ne şekilde yapılacağını karar veriyoruz.

Çatı üzerinde müsait bir noktaya paratoner direği ( 6 metre yada 4 metre ) montajı yapılarak ucuna aktif paratoner başlık monte ediyoruz.

Paratoner başlıktan 2 adet 50 mm2 kesitinde som bakır iletkenleri zemine kadar duvara sabitlemek suretiyle indiriyoruz.

İndirme iletkenlerini zeminde 2,5-3 metre yükseklikte test klemensine kadar getiriyoruz. Test klemensinden de indirme iletkenlerini koruma borusu içerisinde pvc hortum içerisinden geçirmek suretiyle zeminde toprak alana çakmış olduğumuz 3 adet topraklama çubuğu ( saf bakır, bakır kaplı metal, galvanizli çubuk şeklinde olabilir ) ile irtibatlandırıyoruz.

Paratoner sisteminin güvenli şekilde görevini yerine getirebilmesi için iletken sürekliliğinin ( montajda bağlantı noktalarının kusursuz olması ) ve topraklama geçiş direncinin değeri çok önemlidir. Bağlantısı zayıf, ve topraklaması yetersiz yapılmış bir paratoner sistemi görevini yerine getirmeyeceği unutulmamalıdır.

Ayrıca Paratoner koruma alanı hesabı yapıp,  projelendirip, paratoner tesisatı kontrol raporları’da hazırlamaktayız.

Peki uygun fiyatı belirleyen unsurlar nelerdir?

  1. Toprak zemine çakılacak olan topraklama çubuklarının saf bakır yada bakır kaplı metal olması fiyatı etkilemektedir. Arada ciddi bir fiyat farkı olmasına rağmen, uygun fiyatlı olmasından dolayı bakır kaplı metal çubuklar günümüzde çok sık kullanılmaktadır.

  2. Paratoner başlık dayanım için önemli bir malzemedir. Piyasada yaygın olarak kullanılan Peteks markalı bir paratoner başlık uygun fiyatı ile çok tercih edilmektedir. Daha kaliteli ve dayanımı yüksek, TSE belgeli olan önerdiğimiz paratoner başlık ise Tesla Markalı başlıklardır.

  3. Çatıdaki paratoner başlıktan, zemindeki topraklama çubuklarına kadar indirilen paratoner iletkenlerinin saf bakır yada bakır kaplı metal olması yine fiyatı etkileyen en önemli unsurlardır. Son zamanlarda bakır kaplı metallerin kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır.

Detaylı bilgi ve fiyat teklifi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Melih ARSLAN : 0505 926 52 90 – melih@arslanproje.net