Topraklama arıza anında üzerinden hızlı bir şekilde elektriği toprağa aktararak sigortanın, şalterin fazla akıma dayanamayıp, hızlı bir şekilde açmasını sağlamaktadır. Bu nedenle topraklama değeri ne kadar düşük olursa o kadar hızlı bir tepki vermesi beklenmektedir.

Topraklama ölçüm değeri kaç ohm olmalı sorusuna verilecek cevap, ne kadar düşük olursa o kadar faydalı olacağıdır. Aslında sigortanın açma akımı değerlerine göre hesap yapıp, bu değerlere uygun topraklama değerlerini hedef olarak belirlemek gerekir. Ancak büyük akım değerine sahip sigorta ve şalterlerde hesaplamalardan dolayı sınır değerler çok düşük olup, dünya şartlarında böyle değerleri elde etmek mümkün olmamaktadır. bu nedenle ilave güvenlik önlemi olan kaçak akım rölelerinin kullanılmaları gerekmektedir.

Elektrik Tesislerinde Topraklamalar yönetmeliği madde 10 / c – 2 de tavsiye edilen topraklama sınır değeri 1 ohm olarak belirtilmiştir. Önceliğimiz sigortaya göre hesap yapılıp, topraklama değerinin uygunluğunun kontrolüdür. Ancak hedefimiz 1 ohm değerin altında topraklamalar elde etmemizdir.

1 ohm altındaki topraklama değerlerini iyi, 0,50 ohm altındaki topraklama değerlerine çok iyi olarak yorumlayabiliriz.

Ankara Topraklama Ölçümü ve Raporu hizmeti hakkında detaylı bilgi ve teklif isteğiniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Melih ARSLAN : 0505 926 52 90